Den bedste grund på Vejlby Fed – klassisk sommerhus i første række til vandet
Intet stjæler billedet som en smuk havudsigt, og det er præcis, hvad Vegavej 58 kan tilbyde. Det klassiske sommerhus ligger i første række til den dejligste badestrand, og selvom konkurrencen er skarp, må adressen næsten være den bedste på hele Vejlby Fed. Den hyggelige indretning spiller på husets særlige charme, mens den skønne, private grund er husets trumfkort
Men hvad skaber den perfekte grund? At have øjenkontakt med Båring Vig gennem de store vinduespartier har selvfølgelig betydning, men samlet set har Danmark én af verdens længste kyststrækninger. Derimod er det summen af mange små lykketræf, der gør beliggenheden til noget særligt. I deler den private strandret med nogle af naboerne, så I slipper for fremmede picnickurve, og placeringen er så tilpas tilbagetrukket, at I bevarer både udsyn og privatliv.
Derudover ligger grunden højt – og helt rigtigt. De bagvedliggende diger leder grundvandet væk, og netop denne del af vigen er heller ikke belastet af stormflod. Samlet set betyder det, at I får en tør grund, hvor I – både i dag og fremover – vil føle jer trygge og sikre, mens I har frit udsyn til Kattegat og kan nyde den spektakulære udsigt til Lillebælt og Vejle Fjord mod nordøst, Æbleø og Bogense mod sydøst.
Netop dén tryghed har man allerede vekslet til en baghave, som har langt mere at byde på end de fleste sommerhushaver. Mange kubikmeter muld er gravet ned i den fine sandjord, hvor figner og andre frugttræer nu kan føle sig hjemme. Store højbede kan I også se frem til, og senest er et flot drivhus kommet til. Naturligvis skal det hele ikke gå op i praktik og produktion, så I får selvfølgelig også indbydende terrasser af den solrige og overdækkede slags.
Sommerhuset fremstår helt traditionelt med sprossevinduer og et sort-hvidt farveskema, og inden døre møder I en dansk specialitet af de helt store – nemlig den fine, autentiske sommerhusstemning. Det formelle areal lyder på 52 m2, men derudover får I en indbygget udestue på 13 m2. Sidstnævnte ligger som et bonusrum, der matcher husets to værelser, og disse flankerer husets badeværelse.
Entréen dublerer som bryggers, men vi har gemt det bedste til sidst. Lysindfaldet og udsynet træder bedst i karakter i opholdsafdelingen, som byder på køkken og stue i åben forbindelse. Alene køkkenet fremstår nydeligt med klassisk skabsinventar og lyse bordplader, mens også den praktiske garage er værd at bemærke. Her finder I blandt andet et frostfrit rum med mange muligheder.
Måske falder I for det eksisterende hus, men drømmer I om at bygge nyt, giver den store grund mulighed for at bygge et hus på mange flere kvadratmeter. Med sin placering får Vejlby Fed også del i områdets andre fordele, der ikke mindst handler om tilgængelighed. I har fem minutter til motorvejen, så uanset hvor I kommer fra, eller hvor I skal hen, er der noget at komme efter.
Lad dette være en invitation til at kontakte os, så arrangerer vi en fremvisning for jer.