Første række til vandet: 50 eksklusive kvalitetsboliger til salg i Ebeltoft
- Projekt
- Aarhus
De første sokler til det eksklusive boligprojekt, Ebeltoft Havnefront, er netop støbt. Boligkomplekset, som har en enestående placering i første række til Ebeltoft Vig og Ebeltoft Havn, består af fem arkitekttegnede boligblokke, der tilsammen byder på 50 lyse ejerlejligheder. Med 2-4 værelser henvender boligerne sig til beboere med forskellige behov og kan desuden anvendes som feriebolig. Den lokale boligbutik EDC Aros Ebeltoft skal i samarbejde med EDC Projekt Poul Erik Bech Aarhus formidle salget af de eksklusive boliger.
På en unik placering ved Strandvejen i Ebeltoft med direkte nedgang til lystbådehavnen skrider boligprojektet Ebeltoft Havnefront planmæssigt frem. Boligprojektet er tegnet af Friis & Moltke og bag boligprojektet står ejendomsudvikleren, Claus Søgaard Poulsen. Han fortæller:
"Den milde, grønne vinter betyder, at projektet nu for alvor tager fart. Entreprenørfirmaet Vognsen & Co arbejder hurtigt og har lagt fundamentet til de tre første boligblokke. De to første tættest på havneområdet er klar til indflytning i oktober 2025, mens den tredje følger lige efter med indflytning i november. Inden længe går vi i gang med at opføre de sidste to boligblokke. Vores klare forventning er, at vi ved årets udgang står med et færdigt boligområde med fornyet liv og en masse glade beboere."
"Købere kan allerede nu byde på samtlige lejligheder, så de kan sikre sig deres drømmelejlighed - eller fritidsbolig. Lejlighederne har nemlig ingen bopælspligt og kan bruges som feriebolig af købere, der ønsker at nyde ferierne og weekenderne i første række til vandet i skønne Ebeltoft."
Panoramisk udsigt
Priserne på de eksklusive ejerlejligheder ligger mellem 2,3 og 7,5 millioner kr., og de første købsaftaler er allerede underskrevet. Det oplyser EDC Projekt Poul Erik Bech Aarhus, som i samarbejde med den lokale boligbutikker EDC Aros Ebeltoft står for salget af de 50 lejligheder.
Simone Sand, projektansvarlig, EDC Projekt Poul Erik Bech Aarhus, fortæller: "Det er et fantastisk projekt, og der er ikke mange steder, hvor du på samme måde kan bo i første række til vandet. Det særligt unikke ved Ebeltoft Havnefront er, at alle lejligheder - både indefra og fra altanerne - har en panoramisk udsigt over Ebeltoft Vig, Ahl Hage og Mols Bjerge."
"Boligerne kombinerer moderne nordisk design med historisk sjæl og opføres i kvalitetsmaterialer. Der er egetræsgulve med gulvvarme, flotte akustiklofter og stilrene Invita-køkkener, som fungerer som boligens hjerte. Da byggeriet stadig er i gang, kan købere selv påvirke inventaret frem til 1. maj og dermed selv præge på boligen. Lejlighederne spænder fra 66-206 m² med 2-4 værelser i forskellige planløsninger, der passer til både singler, par, familier og seniorer."
Byens bedste placering
Foruden en naturskøn placering bliver beboere i Ebeltoft Havnefront en del af en populær bydel. Rasmus Bech Petersen, indehaver af EDC Aros Ebeltoft, fortæller:
"Ebeltoft Havnefront har en af byens bedste beliggenheder. Det er et attraktivt og levende område, hvor naturoplevelser, kulturliv og foreningsaktiviteter går hånd i hånd. Der er gåafstand til den charmerende midtby med sine karakteristiske bindingsværkshuse, brostensbelagte gader og et stemningsfuldt udvalg af hyggelige caféer og autentiske butikker. Mols Bjerge, lystbådehavnen og Ahl Hage inviterer til naturskønne oplevelser året rundt, mens kulturelle udflugtsmål som Djurs Sommerland, Ree Park Safari, Kattegatcentret og Herregårdsmuseet ligger inden for kort kørselsafstand. Skole, indkøb og et aktivt foreningsliv er tæt på, så hverdagen på Ebeltoft Havnefront er nem og bekvem - uanset om du er børnefamilie eller senior."