Fremvisning
Book en fremvisning

Skanderborgvej 328680 Ry

Boligudlejningsejendom

Brugerejendom
258 m²
C
4.200.000 kr.

Adresse
Skanderborgvej 32
Sagsnr.
864110825
Ejendomstype
Boligudlejningsejendom
Handelstype
Brugerejendom
Pris
4.200.000 kr.
Etageareal
258 m²
Kælder
83 m²

Arealer

Grundareal
250 m²
Bebygget
103 m²
Erhvervsareal
37 m²
Etageareal
258 m²
Kælder
83 m²

Nøgletal

Pris
4.200.000 kr.
Pris/m²
16.279 kr.
Grundskyld
6.781 kr.
Vurderingsår
2018
Ejendomsværdi
1.600.000 kr.
Grundværdi
275.000 kr.

På alle etager

I midtbyen af Ry, byhus med hyggelig overkommelig have og grund, delvist udlejet p.t.

Byhus med absolut midtby beliggenhed. Ejendommen har status som flerfamiliehus og indeholder 3 lejligheder på henholdsvis 72, 83 og 103 kvm. Ejer beboer selv den nederste lejlighed og de øvrige er udlejet. Ejendommen og lejlighederne er moderniseret på forskellige tidspunkter gennem årene i sælgers ejertid, og fremstår pæne og tidssvarende.

Det bemærkes specielt, at lejligheden på 103 kvm er fordelt med 66 kvm boligareal og 37 kvm erhvervsareal som gennem en årrække og fortsat er anvendt til solcenter "Solhuset". Fra lejlighederne i underetagen og stueplan er der udgang til hyggelig gårdhave med terrasser. Lejligheden på 1. sal har en stor dejlig altan-terrasse som er sydvendt og med god udsigt omkring.
I ejendommens have er der et udhus med et registreret areal på 37 kvm, som fungerer som et anneks og er indrettet med en lejlighed som tillige udlejes - denne er dog ikke registreret som bolig. Der er par­ke­rings­mu­lig­hed i båse ud for ejendommen på Skanderborgvej samt tilkørsel til par­ke­rings­plads bag ejendommen via Bodalsvej.

Haven og grunden er forholdsvis ugeneret, lukket og indhegnet samt overkommelig at holde, idet det samlede grundareal kun udgør 250 kvm. Ejendommen giver mulighed for at ombygge og indrette til én stor villa for en familie eller som investering til boligudlejning med solcenter som for nuværende. Ejer oplyser, at solcentret genererer ca. kr. 36.000 årligt i indtægt. Lejeindtægten i øvrigt udgør kr. 198.000 inklusive alt forbrug, men uden medregning af ejers boliglejlighed.