St. Binderup Kro – en hyggelig og autentisk kro beliggende i Aars
• Hotel/motel samt Kongeligt Priviligeret Kro, i velholdte stråtækte bygninger
• Stor Kgl. Privilegeret landevejskro i skønne omgivelser
• Idylliske krostuer, med plads til både små og store selskaber, kapacitet op til 150 personer i ét lokale
• Kroen består af 36 værelser, 90 senge
• Fuldt funktionelt køkken
St. Binderup Kro har en lang historie som går helt tilbage til 1617 og blev i 1749 Kgl. Privilegeret. Bygningerne har tidligere været anvendt til bageri og købmandshandel, og blev i 1871 indrettet til St. Binderup Kro.
Kroen har i løbet af årene været omfattet af en nænsom men gennemgribende om- og tilbygning, og fremstår derfor meget autentisk med stråtækt
tag fra 2007 og med sin helt egen hyggelig stemning.
Kroen består af 4 lokaler som kan rumme både store og små selskaber optil ca. 120 personer. I den hyggelige restaurant, er der naturligvis mulighed for at nyde en god morgenbuffet, traditionelle danske retter eller en uforlignelig 5-retters gourmet menu. Fra kroen hyggelige lokaler er der adgang til terrasse og en dejlig stor have.
Der er i alt 36 værelser/med bad og toilet og direkte udgang til terrasse. 25 af værelserne er moderniseret og tidssvarende, og de resterende 11 værelser fremstår originale. Overnatningsmulighederne befinder sig i hovedbygningen eller i kroens annekser, som er beliggende direkte ved kroen.
Ejendommen har alt hvad der kræver for at drive restauration med bl.a. fuldt funktionelt køkken – så det er lige til at gå i gang for den kommende ejer.