Fremvisning
Book en fremvisning

Frederiks Plads 368000 Aarhus C

Kontor

689 m²
A2015
1.019.650 kr./år

Adresse
Frederiks Plads 36
Sagsnr.
812003334
Ejendomstype
Kontor
Årlig leje
1.019.650 kr./år

Arealer

Etageareal
689 m²

Nøgletal

Årlig leje
1.019.650 kr./år
Månedlig leje
84.970 kr.
Årlig leje pr. m²
1.479 kr.
Årlige driftsudgifter
243.906 kr.
Månedlige driftsudgifter
20.325 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
354 kr.
Bruttoleje pr. år
1.263.556 kr.
Månedlig bruttoleje
105.296 kr.
Årlig bruttoleje pr. m²
1.833 kr.
Depositum
509.825 kr.

Opsigelse
6 måneders varsel
Indvendig vedligeholdelse
Lejer
Udvendig vedligeholdelse
Udlejer
Lejeregulering
NPI, dog min. 2,5%
Afståelsesret
Nej

Ejendommen

Opvarmningstype
Udefineret
Byggeår / Ombygget
2018
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
A2015

Moderne kontorlejemål på Frederiks Plads – centralt i Aarhus C

Ejendommen udgør en markant og moderne kontoradresse i et af byens mest attraktive er­hvervs­om­rå­der. I alt ca. 4.132 m² står ledige og kan lejes samlet eller opdeles i selvstændige etagelejemål, hvilket giver fleksible muligheder for både mellemstore og større virksomheder. Der er mulighed for leje af p-pladser i kælderen.

Med sin centrale placering i Aarhus C, kort afstand til E45 og Aarhus Hovedbanegård samt byliv og havnefront i umiddelbar nærhed, kombinerer ejendommen høj tilgængelighed med en attraktiv og repræsentativ ramme om virksomhedens aktiviteter.

Ejendommen henvender sig til virksomheder, der ønsker moderne og fleksible kon­tor­fa­ci­li­te­ter på en stærk og synlig adresse i hjertet af Aarhus.

Ejendommen er disponeret med høj grad af fleksibilitet og kan tilpasses den enkelte lejers behov. 3. sal er udlejet, mens de resterende etager kan lejes samlet eller opdeles i selvstændige etagelejemål, hvilket giver mulighed for én eller flere nye lejere i ejendommen.