Præsentabel domicilejendom med markant beliggenhed i Odder
• Sjældent udbudt domicil i Odder til salg eller leje
• Arkitektonisk, smukt og tidløst design
• Velindrettede kontorer med sans for kvalitet
• Lyse og rummelige arbejdsrum
• Beliggende tæt på Letbanestop - direkte til Aarhus
For den kræsne køber, der ønsker et eksklusivt domicil med synlighed, karakter og gennemført kvalitetsarbejde, er Rådhusgade 100 det oplagte valg. Ligeledes er ejendommen det oplagte valg for køberen der lægger vægt på at tilbyde eksklusive rammer for medarbejdere og samarbejdspartnere.
Ejendommen er opført i 1990 og gennemrenoveret i år 2023/2024, med respekt for det anerkendte arkitektfirma Friis & Moltke, der tidligere har tegnet ejendommen. Ejendommen udgør 1.657 m² fordelt på stueetage og 1. sal samt en højloftet kælder på 386 m². Bygningen er opført i en elegant og designbevidst struktur, med facader i grå metalplader kombineret med store nye vinduespartier, hvilket giver et tidløst og stilrent udtryk. Materialevalget og arkitekturen vidner om høj kvalitet hele vejen igennem.
Ved ankomst mødes man af en lys og præsentabel hall, der sætter tonen for resten af ejendommen. Indretningen er fleksibel og består af både store og mindre kontorlandskaber og mødelokaler, fordelt på begge etager. Centralt i bygningen findes et stort, åbent atrium med kig mellem etagerne, som skaber en fantastisk rumfornemmelse. Atriummet egner sig særdeles godt til kantine, showroom eller lounge.
Ejendommen rummer desuden faciliteter som tekøkkener og toiletter, der er fordelt på begge etager. Ligeledes er ejendommen udstyret med ventilations- og kølingsanlæg, hvorved der sikres et optimalt indeklima. Kælderen er funktionelt indrettet med en god loftshøjde. Kælderen bruges i dag til opbevaring, men vil også kunne danne rammerne for kreative rum med plads til aktivitet for medarbejderne. Kælderen er ligeledes registeret som beskyttelsesrum.
Ejendommen danner et lukket, flisebelagt gårdrum, som kan benyttes til pauser, uformelle møder eller repræsentative udendørsarrangementer. Bag ejendommen findes et større parkeringsareal - med mulighed for at lade bilen - som tilgås via et automatisk portsystem, hvilket sikrer både funktionalitet og diskretion.
For den rette køber vil det være muligt at tilkøbe nabomatriklen 1rt på ca. 6.400 m², spørg mægleren for yderligere oplysninger herom.