Fremvisning
Book en fremvisning

Kirkegade 38900 Randers C

Kontor

Brugerejendom
2.722 m²
C
16.000.000 kr.

Adresse
Kirkegade 3
Sagsnr.
810003020
Ejendomstype
Kontor
Handelstype
Brugerejendom
Pris
16.000.000 kr.
Etageareal
2.722 m²
Kælder
1.260 m²

Arealer

Grundareal
1.499 m²
Bebygget
1.386 m²
Erhvervsareal
2.722 m²
Butiksareal
2.722 m²
Etageareal
2.722 m²
Kælder
1.260 m²

Nøgletal

Pris
16.000.000 kr.
Pris/m²
5.878 kr.
Grundskyld
38.053 kr.
Dækningsafgift
68.960 kr.
Vurderingsår
2018
Ejendomsværdi
24.300.000 kr.
Grundværdi
4.547.200 kr.

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1907 / 1980
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
C

Faciliteter

Kabling
Ja
Kælderrum
Ja
Kantine
Ja
Parkering
Ja
Personaleelevator
Ja

Kirkegade 3 m.fl. – Markant og velkendt ejendom i Randers midtby

Denne markante, tidligere bankejendom, er centralt beliggende i Randers midtby med facade mod Kirkegade, og ellers på hjørnet ved Lille Kirkestræde og Vestergrave, helt op ad gågadenettet. Ejendommen er i dag tom, og således fuldt ud til ny ejer, eller brugers, disposition. Alternativt som projektejendom, hvilket nuværende ejer tidligere har fået lavet et volumen studie på.

Den primære del af bygningen er opført i 1907 med løbende ombygninger og mo­der­ni­se­rin­ger, og fremstår i det store og hele præsentabel såvel ind- som udvendig. Med et bebygget areal på 1.386 m² udgør den primære del af ejendommen det tidligere banklokale med kontor, mødelokaler og per­so­na­le­fa­ci­li­te­ter. Denne del vil med lethed kunne anvendes til lignende formål, eller eksisterende glas- og gibs vægge vil kunne fjernes for at skabe et stort sammenhængende lokale, velegnet til alle former for detail, restauration eller lignende. Foruden glasvægge er her gulv­tæp­pe­belag­te gulve og lyse lydisolerende lofter med indbygget belysning. Der er en god loftshøjde og ventilation i loftet.

Med facade mod Kirkegade er ejendommen opført i 4 mindre etager foruden kælder, hvor de 3 øvrige etager, hver udgør ca. 200 m², og som ville kunne anvendes til alle former for liberale erhverv eller klinik. Hver etage for sig er præsentabel, og typisk med eget te-køkken og toilet­fa­ci­li­te­ter, og vil således kunne udlejes/anvendes separat. Fra 2. sal er udgang til stor tagterrasse. På bagsiden mod Vestergrave, i separat bygning, der dog er direkte forbundet med hovedbygningen via intern trappe, findes på første sals niveau, over garage og indkørsel, ca. 200 m², der hidtil har været anvendt til kantine med eget pro­duk­tions­køk­ken og toilet­fa­ci­li­te­ter.

Under stort set hele bebyggelsen findes en meget stor kælder, på hele 1.260 m², med adgang både via flere trappeopgange og med elevator. Kælderen har været anvendt til lager og arkiv, herunder med flere bankbokse og sikrede rum. Dertil per­so­na­le­fa­ci­li­te­ter i form af omklædning og toilet. En del af kælderen er indrettet til par­ke­rings­kæl­der, her med adgang via rampe fra Vestergrave. Her er plads til 15-20 køretøjer og direkte adgang til resten af kælderen.

Ejendommen har et samlet erhvervsareal på 2.722 m² hvor bebyggelsen fylder det meste af grundens 1.499 m². På bagsiden er desuden 6-8 par­ke­rings­plad­ser i terræn samt aflukket garage.

Alt i alt en velbeliggende ejendom der vurderes i god ved­li­ge­hol­del­ses­mæs­sig stand såvel inde som ude, og som vil kunne anvendes til mange formål, herunder til en eller flere lejere og brugere. Muligheder for projekt og omdannelse kan også overvejes, hvilket dog vil kræve nærmere undersøgelser og diverse offentlige godkendelser.

Vil du vide mere om ejendommen?

Har du spørgsmål om ejendommen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken