Blandet ejendom fra EDC

Hundegade 2

6760 Ribe

4.300.000 kr.

Brugerejendom - 514 m²
Nyhed

Attraktiv ejendom til privatbeboelse eller ren investering

• Central og karakterfuld ejendom i Ribe midtby – attraktiv kombination af erhverv og privat bolig
• Fuldt udlejet erhvervsdel med café i stueplan og bed & breakfast på 2. sal
• Rummelig og veldisponeret privat bolig på 1. sal med god planløsning og udgang til gårdhave
• Historisk ejendom fra 1866 med flot rødpudset facade og klassiske dan­ne­brogs­vin­du­er
• Stabil investering med mulighed for egen bolig eller fortsat udlejning og optimering

EDC Erhverv Poul Erik Bech har fornøjelsen af at udbyde denne attraktive ejendom med central beliggenhed i Ribe. Ejendommen kan erhverves som en ren investering eller som en attraktiv kombination af investering og egen bopæl i den rummelige lejlighed på 1. sal.

Ejendommen er beliggende på Hundegade 2 - midt i Ribes historiske bymidte og i umiddelbar nærhed af byens pulserende handels- og caféliv.

Ejendommen er opført i 1866 og rummer i dag en velfungerende kombination af erhverv og bolig. Nuværende ejer har gennem 38 år drevet bageri, hvoraf de 31 år blev fra Hundegade 2.

Arealerne er fordelt over tre etager, hver med sin egen anvendelse.

Stueetagen er delvis udlejet til den populære Café Sallys, som siden 2024 har haft til huse i de tidligere butiks, og café lokaler. Caféen nyder godt af den gode synlighed på hjørnet af Hundegade og Dagmarsgade. Samt udeservering på V. Støckensplads. Disponibelt for køber er udover det tidligere bageri også er at finde i stueetagen. Kan evt. indrettes til en ekstra lejlighed, butik eller værksted.

På 1. sal findes en stor og velindrettet privat bolig med god planløsning, og en fantastisk udsigt til domkirken og det gamle rådhus. Lejligheden består af køkken/alrum med stuk i åben forbindelse med to stuer, derudover 5 værelser, badeværelse, bryggers, samt en hyggelig udestue med udgang til terrasse og gårdhave.
Lejligheden overtages til købers frie disposition og rummer flere gode an­ven­del­ses­mu­lig­he­der. Den kan anvendes som egen bolig eller alternativt indrettes til én eller to ud­lej­nings­lej­lig­he­der ved ombygning. Endvidere er der mulighed for etablering af yderligere en lejlighed i stueplan mod Hundegade. Eventuelle ombygninger forudsætter myn­dig­heds­god­ken­del­se fra Esbjerg Kommune.
2. sal er ligeledes udlejet til Café Sallys, som her driver bed & breakfast med fire værelser. På etagen findes desuden køkken, bad og toilet.
Ejendommen fremstår i god og velholdt stand med en flot rødpudset facade og klassiske hvide dan­ne­brogs­vin­du­er.

Kontakt EDC Erhverv Poul Erik Bech for yderligere oplysninger eller en fortrolig drøftelse.

Beliggenhed:
Ribe, Danmarks ældste by, har i 2025 ca. 8.500 indbyggere og en kulturarv, der rækker mere end 1.300 år tilbage i tiden. Byen udgør et unikt historisk centrum, hvor både beboere, virksomheder og turister trives side om side.

Som en af middelalderens vigtigste handelsbyer og religiøse kraftcentre, er Ribe i dag kendt for sin velbevarede bykerne, Ribe Domkirke og det levende bymiljø. Modsat mange andre historiske byer har Ribe undgået større brande og krige, hvilket gør byens arkitektur og gadeforløb særligt autentiske og intakte.

Byens attraktioner – som Ribe VikingeCenter, Domkirken og den gamle bymidte – tiltrækker hvert år op mod 1,5 millioner besøgende, hvilket gør Ribe til den største turist­desti­na­tion i Esbjerg Kommune. Dette skaber en stærk platform for både detailhandel og serviceerhverv.

Ribe byder desuden på et aktivt og varieret handelsliv, med alt fra spe­ci­al­for­ret­nin­ger til dag­lig­va­re­bu­tik­ker og caféer. Den tætte beliggenhed til både togstation, ho­ved­færds­elsår­er og na­tu­ro­p­le­vel­ser gør byen attraktiv – både som bopæl og som base for erhverv.

For investorer er Ribe et marked med lav tomgang, høj efterspørgsel på centralt beliggende lejemål og en unik kombination af kultur, handel og stabilitet.

Faciliteter

  • Bad og omklædningJa
  • GårdmiljøJa
  • KælderrumJa
  • Køk­ken­fa­ci­li­te­terJa
  • ParkeringJa offentlige par­ke­rings­mu­lig­he­der
  • ToiletterJa

Afstand til

  • Banegården (Ribe)442 m
  • Ribe St.517 m
  • E 20 - Es­b­jerg­mo­tor­vej­en24,6 km

Nøgletal

Adresse
Hundegade 2
Sagsnr.
670114432
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Brugerejendom
Pris
4.300.000 kr.
Etageareal
514 m²
Kælder
40 m²

Arealer

Grundareal
322 m²
Bebygget
262 m²
Boligareal
173 m²
Erhvervsareal
341 m²
Etageareal
514 m²
Kælder
40 m²

Økonomi

Pris
4.300.000 kr.
Pris/m²
8.366 kr.
Ejen­doms­skat­ter
10.123 kr.
Grundskyld
10.123 kr.
Renovation m.v.
3.112 kr.
For­sik­rings­præ­mie
11.250 kr.
Årlige driftsudgifter
94.374 kr.
Vurderingsår
2018
Ejendomsværdi
2.200.000 kr.
Grundværdi
354.200 kr.

Ejendommen

Byggeår / Ombygget
1866 / 1976
Omfattet af energimærke
Ja
Energimærke
F