Nyopførte kontorer til indflytning til september 2027
Det er sjældent at der udbydes udlejning af helt nyopførte kontorer i Næstved, men nu er muligheden til stede. Efter at etape 1 blev udsolgt på rekordtid, påbegyndes nu etape 2.
Kontorerne vil være særdeles velegnede til fremtidige lejers domicil. Alle lejemål er attraktivt beliggende i stueetagen.
Hele ejendommen bliver på i alt ca. 1.800 m2, hvoraf de 1.000 m2 er udlejet til gode anerkendte lejere. Etape 1 er ligeledes udlejet til gode anerkendte lejere herunder Nordea, SKARK arkitekter og BoligNæstved.
Ejendommen vil være særdeles præsentabel i sit udtryk, med et stramt arkitektonisk udtryk hen mod funkisstilen. Der vil således være tale om en facade i flotte gyldne mursten, forskellige tagflader bl.a. med sedumtag, samt en masse vinduer som sikrer et super klima og udtryk. Ejendommen opføres i forskudte niveauer op til 2. sal med elevator til hver etage.
Kontorerne opføres i udgangspunktet som en blanding af storrumskontorer og større/mindre kontorer, mødelokaler mv., men fremtidige lejere kan til en vis grad være medbestemmende på indretning, ligesom der kan gives ønsker om f.eks. gulvbelægning. Gulve etableres som mørke tæppefliser, og loft nedsænkes med lyddæmpende funktion.
Alle lejemål får eget thekøkken, toiletter, teknikrum, rengøringsrum m.v.
Indretningen sker i samarbejde mellem lejer og udlejer, og leveres med:
• Hvide vægge og delvise glasvægge
• Akustik- og systemlofter med integreret LED-belysning
• Tæppefliser i kontorarealer
• Moderne klima- og ventilationsanlæg med udvendige solgardiner
• ABL-brandsystem samt mulighed for etablering af eget alarmsystem
• Fuldt it-kabling forbundet til eget teknikrum
Ejendommen får et fælles kantine- og møderum med plads til ca. 64 personer, anretterkøkken samt mulighed for opdeling i to enheder via foldevæg.
Der etableres handicaptoiletter og badefaciliteter, til fri afbenyttelse for alle lejere.
Det centrale gårdmiljø udføres i moderne, stilrene materialer med natursten, beplantning og udemøbler.
Flere lejemål får adgang til tagterrasser med grønne sedumtage.
Der vil blive etableret fælles parkeringsplads med 50 p-pladser til fælles afbenyttelse inkl. lade stander til elbiler. De øvrige udeområder bliver grønne præsentable områder med græs, beplantning og mindre sø.