Fremvisning
Book en fremvisning

Ventrupparken 72670 Greve

Lager/Produktion

19.033 m²
B
12.337.000 kr./år

Adresse
Ventrupparken 7
Sagsnr.
183003454
Ejendomstype
Lager/Produktion
Årlig leje
12.337.000 kr./år
Erhvervsareal
19.033 m²

Arealer

Grundareal
40.972 m²
Bebygget
17.484 m²
Erhvervsareal
19.033 m²
Etageareal
19.033 m²

Nøgletal

Årlig leje
12.337.000 kr./år
Månedlig leje
1.028.083 kr.
Årlig leje pr. m²
648 kr.
Årlige driftsudgifter
1.903.300 kr.
Månedlige driftsudgifter
158.608 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
100 kr.
Bruttoleje pr. år
14.240.300 kr.
Månedlig bruttoleje
1.186.691 kr.
Årlig bruttoleje pr. m²
748 kr.
Depositum
6.168.500 kr.
Momsregistreret
Ja
Afståelsesret
Nej

Lejeforhold

Uopsigelighed fra lejer
10 år
Uopsigelighed fra udlejer
10 år
Opsigelse
12 måneder
Indvendig vedligeholdelse
Lejer
Udvendig vedligeholdelse
Lejer
Lejeregulering
NPI, min 3%
Overtagelse
Q1 2026
Afståelsesret
Nej

Ejendommen

Opvarmningstype
Fjernvarme/blokvarme (radiatorsystemer eller varmluftanlæg)
Byggeår / Ombygget
2000

Loftshøjde
Lager - 8,5 meter
Parkering
Ja
Porte
12 stk. med slusehuse
Reception
Ja
Ventilation
Ja, i administrationsdelen

Vel­dis­po­rio­ne­ret in­du­stri­e­jen­dom med stærkt logistikfokus til domicillejer

Velindrettet og vel­di­men­sio­ne­ret in­du­stri­e­jen­dom beliggende i et etableret erhvervsområde med tydeligt fokus på logistik og transport. Ejendommen har gennem en længere årrække været anvendt til lager og distribution for Hennes & Mauritz, hvilket vidner om ejendommens funktionalitet og kapacitet til større, professionelle brugere.

Ejendommen fremstår med stor frihøjde på ca. 9,5 meter, solide og tidssvarende be­ton­kon­struk­tio­ner samt et betydeligt grundareal. Samlet skaber dette særdeles attraktive rammer for lager, produktion, distribution og en­grosvirk­som­hed.

Lagerarealet udgør i alt ca. 16.689 m² og er indrettet med 12 læsseporte med slusehuse, hvilket sikrer effektiv varehåndtering. I lagerhallen findes desuden 4 toiletter samt et truckrum på ca. 87 m² med op­lad­nings­fa­ci­li­te­ter til i alt 16 trucks. Der er etableret mezzanin i dele af lagerarealet, som kan overtages eller fjernes afhængigt af brugers behov.