Boligudlejning med udviklingspotentiale for mere
• Boligudlejningsejendom – Består af 4 lejligheder og 4 udlejede garager
• Eksklusiv beliggenhed - Tæt på Jægersborg Allé og naturskønne områder
• Veldrevet ejendom – Velholdt bygning med pæne velindrettede lejligheder
• Attraktiv investering – Optimeringsmuligheder for leje og evt. konvertering af garager til boliger
• Manglende m² – Registreret yderligere 52 m² for boliglejemålene, dermed potentiale for højere leje
Denne attraktive boligudlejningsejendom på Sauntesvej 13A-B i Gentofte omfatter i dag 4 lejligheder samt 4 indbyggede garager.
Ejendommen er beliggende i et eftertragtet og velrenommeret område i Gentofte med få minutters gang til offentlig transport, indkøbsmuligheder og grønne områder. Ejendommen er opført i 1938 i gule mursten og fremstår som en solid og charmerende to-etagers bygning med tagpapstag, som blev fornyet for syv år siden. Ejendommen er hulmursisoleret og opvarmes via et gasfyr med automatik, mens hver lejlighed har individuelle varme-og vandmålere.
Kommunen har udtrykt sig positiv for at inddrage garagerne ind som yderligere bolig-m² i stuen, hvis et acceptabelt projekt tilsendes og overholder krav som b.la. friarealer, parkering etc.
Ejendommen rummer fire boliglejemål i varierende størrelser–Der var primo 2026 landmåler for opmåling af enhederne, hvor der blev registreret yderligere 52 m² totalt for de 4 enheder: (se lejeoversigt af forhold til arealer)
• Stuelejlighed 13A: 71 m² -(82 m²) -(ledig, trænger til istandsættelse)
• Stuelejlighed 13B: 71 m² -(81 m²) -(udlejet)
• 1 sals lejlighed 13A: 129 m² -(144 m²) -(udlejet)
• 1 sals lejlighed 13B: 113 m² -(129 m²) -(udlejet)
De to øverste lejligheder har adgang til 2 altaner samt 2 store overdækkede verandaer. Stuelejlighederne har adgang til et haveareal foran ejendommen. Desuden er der et større have-/fællesareal bag ejendommen, som alle lejere kan benytte.
De 4 indbyggede garager er placeret 2 i hver ende af ejendommen og er udlejet til naboer. Garagerne er i varierende størrelser, men har et gennemsnitligt areal på 29 m² og er bemærkelsesværdigt dybe, hvilket giver god plads til både bil og opbevaring.
Ejendommen har 2 pæne trappeopgange med ligeløbstrapper. Kælderen er høj, tør og lys og rummer pulterrum til lejerne samt vaske-og tørrerum (dog har alle lejere undtagen én egen vaskemaskine/tørretumbler i lejlighederne). Ejendommens varmecentral er ligeledes placeret i kælderen.
Bag ejendommen er DFE i gang med et omfattende renoveringsprojekt, der omfatter opførelsen af 29 lejligheder i den bagvedliggende ejendom, etablering af parkeringskælder samt anlæg af have-og parkanlæg uden kørende trafik. Når arbejdet er afsluttet, og arealerne er tilplantet, vil området fremstå yderst attraktivt og indbydende, hvilket forventes at øge ejendommens allerede høje attraktivitet.