Fremvisning
Book en fremvisning

Grønnevej 482830 Virum

Blandet ejendom

Investering
1.123 m²
E
30.200.000 kr.

Adresse
Grønnevej 48
Sagsnr.
18100544
Ejendomstype
Blandet ejendom
Handelstype
Investering
Pris
30.200.000 kr.
Afkast
4,62 %
Etageareal
1.123 m²
Kælder
475 m²

Arealer

Grundareal
1.945 m²
Bebygget
526 m²
Boligareal
649 m²
Erhvervsareal
526 m²
Etageareal
1.123 m²
Kælder
475 m²

Nøgletal

Pris
30.200.000 kr.
Pris/m²
26.892 kr.
Lejefaktor
15.74
Lejeindtægt
1.919.130 kr.
Årlig lejeindtægt pr m²
1.708 kr.
Årlige driftsudgifter
562.600 kr.
Årlige driftsudgifter pr m²
501 kr.
Afkast
4,62 %
Afskrivningsberettiget
Ja
Momsregistreret
Nej

Ejendommen

Forsikringen omfatter:
Brand, Bygning, Udvidet rørskade, Svamp/Insekt
Antal etager
3
Byggeår / Ombygget
1936

Parkering
0
Vaskerum
Ja

Velbygget rød­sten­se­jen­dom med mulighed for tilbygning

• Pæn og velbygget rød­sten­se­jen­dom med stor synlighed og gode par­ke­rings­mu­lig­he­der
• Godt mix af boliger og erhverv
• 8 velindrettede boliger og 3 detailbutikker, 1 meget velbesøgt frisør og 1 moderne tandklinik (Godt Smil)
• Moderate lejeniveauer i hele ejendommen
• Til­byg­nings­mu­lig­he­der (tilladelse skal indhentes hos kommunen forinden)
• Etablering af fjernvarme indenfor nogle måneder

Ejendommen, som er opført i 1936, er meget velbeliggende i umiddelbar nærhed af S-togsstation samt Virum Torv med mange ind­købs­mu­lig­he­der, herunder flere supermarkeder. Ejendommen er beliggende i Virum på kanten til Holte. Der er ved at blive udrullet fjernvarme i området.

Foran ejendommen er etableret 14 p-pladser, hvilket er et aktiv for såvel ejendommens butikker som erhvervs- og boliglejerne.

Ejendommen omfatter 8 velindrettede lejligheder, som er beliggende på 1. og 2. sal. Lokalerne i gadeniveau er udlejet til fysioterapi, frisør samt tandlægeklinik. 3 af lejerne har desuden lejet en del af kælderen. Den veludstyrede tandlægeklinik er placeret i en lav, ”selvstændig” bygning, der er indrettet med alt til tandlægefaget hørende udstyr. I høj, tør kælder med indvendig nedgang fra klinikken er indrettet per­so­na­le­fa­ci­li­te­ter som køkken, personalerum, kontor og lager. Alt fremtræder i god stand.