Herskabelig ejendom i hjertet af Hundested
Nørregade 60 i Hundested er en byejendom, der oser af sjæl og charme, og som tilbyder en unik mulighed for at skabe et hjem med plads til hele familien eller til liberalt erhverv. Med et rummeligt boligareal på 173 m² fordelt på 3 etager og hele seks værelser, er der rig mulighed for at indrette sig efter behov. Ejendommen er ideel til flere generationer, der ønsker at bo tæt på hinanden, men stadig have deres egen private base.
Boligen er placeret på en 553 m² stor grund, der inkluderer en hyggelig have, hvor man kan nyde de lange sommeraftener. Haven er et perfekt sted for både afslapning og leg, og den pragtfulde solrige træbalkon giver et ekstra udendørs rum til at nyde morgenkaffen eller en god bog. Ejendommen byder også på en god og funktionel garage på 35 m², som kan anvendes til opbevaring eller som værksted.
Indvendigt er boligen fyldt med adskillige finesser, der gør den til noget helt særligt. Den nyinstallerede fjernvarmeunit fra 2023 sikrer en moderne og energieffektiv opvarmning, hvilket gør boligen både komfortabel og økonomisk i drift. Kælderen på 15 m² byder på et badeværelse og god plads til opbevaringsplads til familiens tøj, hvilket altid er en velkommen tilføjelse.
Beliggenheden er enestående, gåafstand til byens bedste badestrand, så pak strandtasken og få en dukkert og besøg det rekreative område ved Spodsbjerg Fyr. Dette gør det til en ideel ejendom for dem, der værdsætter at bo centralt i en kvalitetsejendom med nærhed til naturskønne omgivelser. Huset ligger i gåafstand fra Hundested Havn, hvor man kan gå på indkøb hos kunsthåndværkere og dejlige gallerier, f.eks. Liisberg, Helle K., Backhaus Brown Glaspusteri eller Bendix Copenhagen.
Når sulten melder sig, vil et besøg på KNUD, Brasseriet Kyst, Kamelens Kys, Proviant, Molen eller Lynæs Mad bar ikke skuffe selv den mest kræsne kender af god fisk og skaldyr – eller der er mulighed for at købe dejlig frisk fisk, som man selv kan smide på grillen. Halsnæs er kendt for sin skønne natur og heller ikke her skuffer Hundested naturelskere. Det kan anbefales at trave fra Hundested Havn til Kikhavn med Kattegat på den ene side og fastlandet på den anden. På turen til Kikhavn passeres Polarforsker Knud Rasmussens Hus, Spodsbjerg Fyr og Fyr gården, som efter at være blevet nedlagt som fyrmesterbolig i dag er lavet om til kunstmuseum, hvor kendte og mindre kendte kunstnere kan udstille deres kunstværker. Naturglæde finder man også i Ullerup Skov, det gamle fiskerleje i Kikhavn, Lynæs (som er et rent mekka for dem der holder af vandsport, blandt andet Kite Surfing), Asserbo Slotsruin, Skansen med de gamle kanoner, Auderød, Arresø (Danmark største sø) samt Vinderød – alle skønne steder at gå tur & opleve naturen på tætteste hold.
Tag skridtet ind i et hjem, der ikke kun er en ejendom, men en livsstil. Nørregade 60 er mere end en bolig; det er et udtryk for raffinement og en investering i det gode liv.
Så sørg for ikke at gå glip af denne enestående mulighed for at kalde dette sted for dit hjem.